Wybór konstrukcji stalowej – pełnościenna czy kratownicowa?

Świetliki dachowe – zastosowanie w przemyśle
3 października 2019
produkt
Płyty warstwowe chłodnicze. Charakterystyka
3 lutego 2020
konstrukcji stalowe

Montaż konstrukcji stalowej można przeprowadzić z zastosowaniem elementów pełnościennych lub kratowych. W tym artykule przedstawimy krótką charakterystykę tych dwóch rozwiązań, a także przedstawimy najważniejsze przykłady ich zastosowania.

Konstrukcja stalowa kratownicowa

Jest to konstrukcja, która w zależności od projektu może być wykonana ze stali St3S lub 18G2A. Składa się z kratowego wiązara dachowego oraz słupów z kształtowników gorąco walcowanych. Jest to rozwiązanie, które najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku obiektów parterowych o dużych powierzchniach. Zapewnia odpowiednie wsparcie dla poszycia dachu oraz zapewnia optymalną stateczność poziomą. Konstrukcja kratownicowa spotykana jest przede wszystkim w obiektach przemysłowych, głównie magazynowych, gdzie istnieje konieczność wygospodarowania jak największej przestrzeni do usytuowania np. regałów magazynowych. Zaletą konstrukcji kratownicowych jest możliwość stosowania ich przy konstrukcjach typowo stalowych, jak i żelowo-stalowych.

Taka konstrukcja w całości jest skręcana na budowie na śruby zwykłe lub sprężone. Podlega też zabezpieczeniu antykorozyjnemu przez malowanie farbami epoksydowymi i poliuretanowymi lub poprzez cynkowanie ogniowe.

Istotną zaletą konstrukcji kratownicowych jest ich lekka waga. Jednocześnie dźwigar kratowy zapewnia bardzo dobre właściwości w zakresie sztywności i nośności.

Konstrukcja stalowa pełnościenna

Konstrukcja stalowa pełnościenna to alternatywa dla konstrukcji kratownicowej. W tym przypadku wszystkie elementy również skręcane są na budowie i podlegają stosownym zabezpieczeniom antykorozyjnym. To rozwiązanie jednak bardzo często okazuje się ekonomiczniejsze. Koszty związane z przygotowaniem i eksploatacją elementów pełnościennych bywają nieco niższe niż wiązarów kratowych. Również koszt ich wyprodukowania okazuje się niższy. Mniejsza jest też powierzchnia elementów pełnościennych, co ułatwia ich transport.

Jednocześnie przy doborze odpowiedniego rozwiązania warto zwrócić uwagę na konkretną specyfikację danego produktu oraz przeznaczenie powstającego obiektu.

 

Sprawdź ofertę