Świetliki dachowe – zastosowanie w przemyśle

zastosowanie w przemyśle i rolnictwie
 Płyty warstwowe – zastosowanie w przemyśle i rolnictwie
2 sierpnia 2019
konstrukcji stalowe
Wybór konstrukcji stalowej – pełnościenna czy kratownicowa?
1 grudnia 2019

Building roof top with details on the sun

Świetliki dachowe spełniają bardzo ważną funkcję w różnego typu budownictwie. Chociaż znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych, to jednak zdecydowanie najczęściej montowane są w różnorodnych obiektach przemysłowych, takich jak m.in. hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne itp. Świetliki dachowe przemysłowe to jedno z najprostszych i najpraktyczniejszych rozwiązań, pozwalających na doprowadzenie naturalnego światła dziennego do wnętrza w celu zapewniania optymalnych warunków oświetleniowych.

W tym artykule przedstawimy najważniejsze cechy świetlików dachowych przemysłowych, a także przykłady ich zastosowania.

Czynniki wpływające na dobór świetlików dachowych i ich rodzaje

Każdy obiekt przemysłowy, jak np. hala, magazyn czy centrum logistyczne, wykazuje szczególne wymagania z zakresu prawidłowego doświetlenia. Dobór świetlików dachowych i ich konfiguracja w dużej mierze zależy od liczby oraz umiejscowienia lamp zapewniających światło sztuczne.

Typów świetlików dachowych jest kilka. W naszej ofercie znaleźć można cztery rodzaje:

  • świetliki dachowe kominowe,
  • świetliki dachowe oborowo-łukowe (o charakterystycznej, wypukłej budowie),
  • świetliki dachowe przemysłowe łukowe,
  • świetliki dachowe przemysłowe płaskie.

Materiały, z których są wykonywane świetliki dachowe przemysłowe i do budynków publicznych, charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Jest to między innymi stal ocynkowana, aluminium oraz drewno impregnowane.

Najważniejsze funkcje świetlików dachowych przemysłowych

Świetliki dachowe to element konstrukcyjny dachu, który w przypadku budownictwa przemysłowego ma bezpośredni wpływ na poprawę warunków naświetlenia, a także lepszą wentylację we wnętrzach. Podnosi poziom wygody użytkowania danego obiektu, ale może też odgrywać istotną rolę w optymalizacji kosztów eksploatacyjnych.

Odpowiedni dobór świetlików dachowych pozwala na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów w zakresie doświetlenia pomieszczeń, nawet w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych. Oczywiście najczęściej wykorzystywane są jako dodatkowe źródło światła, stanowiące uzupełnienie elektrycznych źródeł oświetlenia, niemniej i tak mogą znacząco wpływać na zmniejszenie wydatków na energię. Wykorzystanie na co dzień światła naturalnego jest uzasadnione nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i ekologicznych.

Sprawdź ofertę