Płyty warstwowe znajdują obecnie coraz częściej wykorzystywane. Produkowane są z zastosowaniem nowoczesnych technologii, dlatego zapewniają jeszcze wyższe parametry z zakresu termoizolacji. Wykonuje się je z wysokiej jakości blach z różnym wypełnieniem. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na płytach warstwowych wypełnionych pianką poliuretanową.
Płyty warstwowe poliuretanowe składają się z zewnętrznej okładziny, którą tworzą metalowe panele, oraz wnętrza wykonanego z pianki poliuretanowej o gęstości 40 kg/m3. Wnętrze płyt może różnić się grubością rdzenia, co bezpośrednio wpływa na zdolność do izolacji cieplnej, a w efekcie przekłada się na uzyskanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynków.
Płyty warstwowe poliuretanowe są odporne na korozję, czynniki biologiczne, znoszą duże obciążenia i niskie temperatury. Są one również stosunkowo lekkie, więc nie stanowią zbyt dużego obciążenia dla konstrukcji. To wszystko sprawia, że znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach budownictwa.
Najważniejsze są jednak ich właściwości izolacyjne. Płyty warstwowe poliuretanowe wykazują bardzo dobrą izolacyjność cieplną oraz akustyczną. Na uwagę zasługują również ich walory estetyczne.
Uniwersalny charakter płyt warstwowych poliuretanowych sprawia, że znajdują one liczne zastosowanie w różnych gałęziach budownictwa. Przede wszystkim powszechnie wykorzystywane są do obudowy ścian i wykonywania trwałych i wydajnych termoizolacji. Mogą występować również w roli płyt chłodniczych w obiektach takich jak chłodnie, mroźnie czy magazyny o kontrolowanej temperaturze. Znajdują zastosowanie w przypadku obiektów przemysłowych, gospodarczych (np. warsztaty czy garaże) czy budynków użyteczności publicznej. Coraz częściej używane są podczas izolowania obiektów wykorzystywanych w rolnictwie, takich jak kurniki, obory czy chlewnie. Co więcej, sprawdzą się także w przypadku budynków mieszkalnych jako docieplenie dachów czy termoizolacja ścian i posadzek.