Płyty poliuretanowe cieszą się w budownictwie coraz większą popularnością. Podpowiadamy, jakie są główne zalety tych produktów. Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.
Najogólniej rzecz ujmując współczynnik Lambda określa prędkość, z którą przewodzone jest ciepło. Im jego wartość dla danego materiału jest niższa, tym lepszym jest izolatorem i – co za tym idzie – wolniej przepuszcza ciepło. Do charakterystycznych cech płyt poliuretanowych zaliczyć należy to, że posiadają one najlepszy współczynnik Lambda, zwłaszcza jeżeli zestawić je z najczęściej wykorzystywanymi w budownictwie materiałami termoizolacyjnymi.
Płyty poliuretanowe odznaczają się najwyższą trwałością i w odróżnieniu od wełny czy styropianu zachowują doskonałe parametry przez cały okres użytkowania. Ponadto, wykazują odporność na większość – wykorzystywanych w budownictwie – rozpuszczalników. Dodatkowo płyty poliuretanowe nie ulegają korozji, grzybieniu oraz procesom gnilnym.
Warto zaznaczyć, że płyty poliuretanowe spełniają wszystkie, aktualnie obowiązujące w budownictwie wymogi, związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem ogniowym. W trakcie ewentualnego wybuchu pożaru pianka poliuretanowa zachowuje wszystkie właściwości izolacyjne oraz – przez określony czas – chroni pozostałe warstwy przed działaniem płomieni.
Kolejną zaletą poliuretanowych płyt warstwowych jest to, że są one produktem ekologicznym, co oznacza, że są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego. Dzięki temu, że mogą być one poddane recyklingowi i ponownemu użyciu cieszą się dobrą opinią wśród organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Płyty poliuretanowe nie posiadają w swoim składzie związków chemicznych niszczących powłokę ozonową, ani substancji szkodliwych dla życia i zdrowia człowieka.